Достапни линкови

logo-print

ОН го посетија Ашраф каде се убиени 50 тина лица


Кампот Ашраф

Кампот Ашраф

Тим на ОН го посети иранскиот камп во североисточен Ирак каде што вчера беа убиени 50 жители.
Целта е да се утврди колку луѓе умреле и како тие биле убиени. Во кампот Ашраф се сместени околу 100 членови на организацијата Муџахедин-е- Калк, иранска група во егзил која се противи на политиката на иранската влада а за која Багдад вели дека е во земјата илегално.
Групата ги обвини ирачките сили за спроведување на нападот. Официјаолен Багдад тоа го негираше.
САД и генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун го осудија насилството и ги повика ирачките власти да го истражат случајот.
XS
SM
MD
LG