Достапни линкови

logo-print

Ахмети по средбата со Венизелос ја најави посетата на Нимиц


Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска во Атина по средбата со грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос изјави дека медијаторот во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц набргу ќе го посети регионот.
Како што јави МИА од Атина, Ахмети изјавил дека со Венизелос не разговарале за конкретни предлози. Лидерот на ДУИ изјави дека е оптимист пред престојната посета на што на региоонот ќе му ја направел Нимиц.
Според Ахмети, иако проширувањето не е меѓу приоритетите на агендата на грчкото претседателство со Унијата, Грција сепак, била заинтересирана Македонија да постигне напредок во евроинтеграцијата.
XS
SM
MD
LG