Достапни линкови

logo-print

Ново апсење на висок кинески функционер за корупција


Шефот на кинеската Комисија за контрола на државните компании бил уапсен во најнов случај на корупција откако претседателот Си Џинпинг ја презеде функцијата во март годинава. Џијанг Џиемин пред неколку месеци ја напушти позицијата на шеф на Кинеската национална нафтена компанија за да стане претседател на Државната комисија. Тој и уште четворица негови соработници беа упасени вчера. Џијанг е прв член на сегашниот Централен комитет на Кинеската комунистичка партија кој се соочува со корупциски скандал.
XS
SM
MD
LG