Достапни линкови

logo-print

Условни казни за тепачи на новинари во Украина


Три лица добиле условни казни за тепање двајца украински новинари. Судот во Киев ги осуди на две и три години условен затвор. Тројцата претходно ја прифатија вината и им се извинија на новинарите Олха Снитсарчук и Вадим Содел. Инцидентот што се случи во мај годинава поттикна протести на новинарите во Украина кои бараа да им се суди на виновниците. Пратениците на опозицијата побараа објаснување во врска со наводите дека во тепањето на новинарите била вклучена и полицијата.
XS
SM
MD
LG