Достапни линкови

logo-print

Воздржани реакции по одлуката на Обама за Сирија


Зесега има малку меѓународни реакции по одлуката на американскиот претседател Барак Обама да побара од Конгресот авторизација за преземање на воена акција протв режимот на сирискиот претседател Башар Ал Асад. Јапонскиот премиер Шинзо Абе изајви дека влaдата ќе ја следи дебатата во Конгресот внимателно.
Претседателот на Венецуела Никола Мадуро го критикуваше Обама вчера поради заобиколувањето на Обединетите нации.
Во Москва, Алексеј Пушков, претставникот на Комитетот за меѓународни односи во Думата, објави на Твитер дека Обама бара Конгресот да ја одобри легитимноста за воената интeрвенција.
Сирискиот премиер Ваел ал Халки изјави дека сириската армија е целосно подготвена да одговори на било каква акција од САД.
XS
SM
MD
LG