Достапни линкови

logo-print

Обама бара Конгресот да го одобри нападот во Сирија


Американскиот претседател Барак Обама побара од американскиот Конгрес да одобри употреба на воена сила пртив сириската влада поради наводите за користење на хемиско оружје. Обама изјави дека нападот на 21 август бил толку гнасен што тој сака да одговори со како што рече ограничена воена акција. Беалата куќа синоќа официјално испрати нацрт резолуција во Конгресот со која се одобрува интервенција во Сирија. Сенатот треба да дебатира и да гласа за ова прашање на 9 ти септември. Американските власти претходно објавија извештај во кој се наведува дека во нападот во Сирија биле убиени над 1,400 луѓе. На експертите на ООН кои собираа докази во зоната каде што имаше напад им се потребни три недели за анализа на примероците.
XS
SM
MD
LG