Достапни линкови

logo-print

Демонстрации во Египет


Неколку илјади луѓе протестираа денеска на улиците на Каиро и на други египетски градови поради соборувањето на претседателот Мухамед Морси, како и подоцнежната остра реакција на безбедносните сили против приврзаниците на неговото Муслиманско братство. Демонстрантите барале смрт за командантот на египетската војска генерал Абдел Фатах ал Сиси кој го предводеше соборувањето на Морси, а потоа и акцијата на безбедносните сили во растурањето на протестите во Каиро кога пред две недели загинаа над илјада луѓе.
XS
SM
MD
LG