Достапни линкови

logo-print

Краишник треба да излезе од затвор


Поранешниот претседател на Парламентот на Република Српска Момчило Краишник денеска ќе биде ослободен од затвор, бидејќи издржа две третини од казната.
Тој се наоѓа во притворот на Хашкиот трибунал од април 2000 година.
Краишник првостепено беше осуден на 27 години затвор за извршени злосторства врз несрпско население за време на војната во Босна, а Жалбениот совет на Хашкиот трибунал на 17 мај 2009 година му изрече казна од 20 години.
XS
SM
MD
LG