Достапни линкови

logo-print

Инспекторите на ОН уште утре во Сирија


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун изјави денеска во Виена дека инспекторите за хемиско оружје кои се наоѓаат во Сирија ќе ја продолжат работата уште утре. „Тие ќе треба да излезат од Сирија в сабота, а ќе ми поднесат извештај што е можно поскоро“, рече Бан Ки Мун. Деновиве инспекторите биле во предградието на Дамаск каде што, според опозициските сили, војниците на претседателот Башар ал Асад извршиле напад со хемиско оружје при што загинале стотици луѓе.
XS
SM
MD
LG