Достапни линкови

logo-print

Северна Кореа ги крши санкциите на ОН


Панамската влада соопшти дека севернокорејскиот товарен брод што во јули бил задржан во Панама ги прекршил санкциите на Обединетите нации. Во бродот под вреќи со шеќер било откриено кубанско оружје, меѓу другото, и два авиона од типот МИГ 21, како и делови за ракетен систем. Официјална Хавана соопшти дека станува збор за застарено одбранбено оружје кое требало да биде поправено во Северна Кореа и потоа вратено на Куба.
XS
SM
MD
LG