Достапни линкови

logo-print

САД бара од Иран ослободување на тројца Американци


САД повторно упати апел до Иран да им помогне на тројца Американци да се вратат кај своите семејства по долгиот притвор што го поминаа во ирански затвор. Во писментото соопштение на Стејт Департментот е наведено дека САД со почит бара помош од новиот претседател Хасан Рохани, кој се гледа како поумерен во однос на неговиот претходник. Станува збор за Роберт Левисон кој исчезна во Иран во март 2007-мата година, потоа за Амир Хекмати кој што е поранешен маринец и е притворен од 2011 година и Саед абедини кој во 2012 година е затворен поради наводно верски убедувања.
XS
SM
MD
LG