Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ со кртитики до САД


Дуња Мијатовиќ

Дуња Мијатовиќ

Претставничката на ОБСЕ за слобода на медиумите Дуња Мијатовиќ денеска изјави дека била вџашена од обидите на американското Министерство за правда да принуди еден новинар да ги открие изворите во текот на една кривична судска постапка. Адвокати на министерството побарале од федералниот Апелациски суд во Вирџинија да го потврди барањето за сведочење на новинарот на „Њујорк тајмс“ Џејмс Рајсен во судење на поранешен вработен во ЦИА кој е обвинет за откривање строго доверливи информации. „Правото на новинарите да ги штитат своите извори е еден од клучните принципи на истражувачкото новинарство и мора да се почитува„ се наведува во денешната реакција на Дуња Мијатовиќ.
XS
SM
MD
LG