Достапни линкови

logo-print

Хуманитарните организации ги суспендираа активностите во Авганистан


Американските хуманитарни организации привремено ги суспендираа нивните активности во Авганистан откако петмина нивни вработени беа егзекутирани од талибанските милитанти.Меѓународниот комитет за бегалци потврди дека петмина нивни вработени биле земени во заложништво и били убиени во провинцијата Херат во понеделникот.Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи ги осуди убиствата, а Обединетите нации актотот го квалификуваа како воен криминал.
XS
SM
MD
LG