Достапни линкови

logo-print

Сирија ќе се брани со оружје кое ќе го изненади светот


Министерот за надворешни работи на Сирија Валид Муалем

Министерот за надворешни работи на Сирија Валид Муалем

Министерот за надворешни работи на Сирија Валид Муалем денеска се закани дека доколку Западот ја нападне неговата земја таа ќе се брани со оружје кое ќе го изненади светот. Според него, обвинувањата дека сиријските владини сили во минатата недела употребиле хемиско оружје претставувале алиби за странска интервенција. Во меѓувреме, денеска во Лондон е закажана седница на британскиот парламент која треба да се одржи в четврток. На неа треба да се разгледа можниот одговор на наводниот хемиски напад во близина на Дамаск. Медиумите јавуваат дека британските сили веќе почнале да ги разгледуваат плановите за можна воена акција.
XS
SM
MD
LG