Достапни линкови

logo-print

Оставка на шефот на бразилската дипломатија


Бразилскиот министер за надворешни работи Антонио Патриота

Бразилскиот министер за надворешни работи Антонио Патриота

Бразилскиот министер за надворешни работи Антонио Патриота поднесе оставка поради дипломатскиот спор со Боливија. Тој ја напушти функцијата откако претставник на бразилската амбасада во Ла Паз дозволил да биде употребен неговиот дипломатски имунитет во бегството на боливискиот опозицски сенатор Роџер Пинто во Бразил. Тој лани доби азил во бразилската амбасада откако беше обвинет за 14 кривични дела, меѓу кои и за корупција. Пинто ги отфрли обвинувањата како политички мотивирани.
XS
SM
MD
LG