Достапни линкови

logo-print

Русија жали поради одлагањето на состанокот со САД


заменик шефот на руската дипломатија Генатиј Гатилов

заменик шефот на руската дипломатија Генатиј Гатилов

Русија денеска изрази жалење поради американската одлука да го одложи состанокот на кој требаше да се разговара за организирање мировна конференција за Сирија. Ова денеска во Москва го изјави заменик шефот на руската дипломатија Генатиј Гатилов, откако Вашингтон одложувањето го образложи со тековните консултации за подготовка на одговорот на наводниот хемсиски напад во минатата среда во едно предградие на Дамаск. Во меѓувреме, Белата куќа ги демантира наводите на британскиот весник „Телеграф“ дека Вашингтон и Лондон ги почнале подготовките за заедничка воена акција против Сирија.
XS
SM
MD
LG