Достапни линкови

logo-print

Напад врз инспекторите на ОН во Сирија


Портпаролот на ОН, Мартин Несирски

Портпаролот на ОН, Мартин Несирски

Возилото со инспекторите на ОН било нападнато на местото во предградието на Дамаск каде наводно беше извршен напад со хемиско оружје од владините сили при што загинале стотици луѓе.
Портпаролот Мартин Несирски изјави дека намерно е стрелано од неколку снајпери. Возилото е оштетено, но меѓу инспекторите нема повредени. Сириската влада се согласи на инспекција на ова место, но САД сметаат дека е предоцна да се утврди и добие кредибилен извештај.
XS
SM
MD
LG