Достапни линкови

logo-print

Украинскиот премиер на разговори во Москва околу трговскиот договор


Украинскиот премиер Микола Азаров ќе се сретне со неговиот руски колега Дмитриј Медведев денеска во Москва. Средбата се случува за време на зголемени тензии меѓу двете земји. Москва врши притисок Киев да се откаже од потпишување трговски договор со Европската унија. Наместо тоа, Кремљ сака Украина да и се приклучи на Царинската унија предводена од Русија која ги вклучува и Белорусија и Казахстан.
XS
SM
MD
LG