Достапни линкови

Коалиционата ДУИ се изјасни по повод фрлената ракавица од страна на премиерот за одржување предвремени избори. Партисткиот портпарол Бујар Османи на прес конференција рече дека сега не е време за избори и дека соочувањето со граѓаните, не е решение за случувањата од 24 декември.„ Паднати сме во замка на опозицијата а за инцидентите виновни се и двете страни“, рече Османи. Тој додаде и дека треба да се поттикнст двте водечки партии од македонскиот блок да дојдат до консензус за извештајот на Комисијата за 24 декември. Сепак, Османи вели дека доколку СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се договора да се распушти Собранието, тогаш и ДУИ ќе ја поддржи таа инцијатива.
Од партијата додаваат дека нивниот врвен приоритет остануваат македонските евроатлански интеграции и апелираат ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да ги усогласат ставовите околу извештајот за да не се загрози препораката за старт на преговорите од Европската Комисија.
XS
SM
MD
LG