Достапни линкови

logo-print

Шефот за разоружување на ООН пристигна во Дамаск


Шефот за разоружување на ООН пристигна денеска во Дамаск за да ги притисне сириските власти да им овозможат на инспекторите на ООН истрага во вреска со сомневањата дека бил извршен напад со хемиско оружје. Посетата на Ангела Кејн доаѓа по повикот од страна на Бан Ки Мун кон сириските власти да соработуваат з ада може инспектрите на ООН да спроведат истрага. Сириската опозиција ги обвинува властите дека употребиле гас во средата во нападите во кои загинаа меѓу 500 и 1300 лица.
XS
SM
MD
LG