Достапни линкови

logo-print

САД се подготвуваат за евентуална акција во Сирија


Американскиот секретар за одбрана, Чак Хејгел рече дека САД подготвуваат поморски сили и други средства во случај да се донесе одлука за воена акција во Сирија. Хејгел одби да го опише движењето на американските сили. Тој рече дека САД сеуште вршат проценки дали владините сили во Сирија користеле хемиско оружје во нападите во кои загинаа стотици лица неделава. Американскиот претседател, Обама наводната употреба на гас во нападите ја нарече „настан за сериозна загриженост“.
XS
SM
MD
LG