Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун ги предупреди сиријските власти


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун го предупреди режимот во Сирија дека ќе има тешки последици, доколку се докаже дека било употребено хемиско оружје во предградие на Дамаск. „Секоја употреба на хемиско оружје е кршење на меѓународното право и злосторство против човештвото и тој што тоа го сторил ќе сноси тешки последици“, изјави Бан Ки Мун кој се наоѓа во посета на Сеул.
XS
SM
MD
LG