Достапни линкови

logo-print

Бејлс се извини за масакрот во Авганистан


Американскиот војник Роберт Бeјлс се извини за маскрот врз 16 те невооружени авганистански цивили. Тој на сослушувањето во американската воена база во Вашингтон изјави дека крвопролевањето било акт на кукавичлук. Војникот, кој има 39 години, изјави дека вистински жали за семејствата на луѓето што тој ги уби во крвавиот масакар во март 2012 та година во Кандахар. Бејлс во јуни се изјасни дека е виновен што е дел од договорот според кој тој нема да биде осуден на смртна казна за убиствата, но ќе се соочи со доживотен затвор. Конечна одлука треба да биде донесена денеска.
XS
SM
MD
LG