Достапни линкови

logo-print

Давитоглу со критики за ОН во врска со Сирија


Турскиот министер за надворешни работи Ахмед Давитоглу изјави дека сите црвени линии се преминати по нападот со хемиско оружје во Сирија. Тој упати критики до Советот за безбедност при Обединетите нации за неуспех во одобрувањето на соодветни санкции. Советот побара непристрасна итна истрага за инцидентот во предградие на Дамаск, но за сега не се знае дали истрагата ќе ја водат инспекторите на Обединетите нации кои веќе се во Сирија. Во меѓувреме, сиријските владини сили продолжуваат со бомбардирањето на Дамаск на локациите каде, според опозиционерите, бил извршен нападот со хемиско оружје. Се проценува дека од 136 до 1300 лица загинале во инцидентот во кој наводно се користел отровен гас.
XS
SM
MD
LG