Достапни линкови

logo-print

ОН бараат истрага за хемискиот напад во Сирија


Жртва на наводен хемиски напад во Дамаск

Жртва на наводен хемиски напад во Дамаск

Советот за безбедност на ОН побара појаснување за наводната употреба на хемиско оружје во Сирија. На итниот состанок зад затворени врати членовите на советот го поддржаа спроведувањето на непристрасна и брза истрага за инцидентот, но без да прецизираат дали истрагата треба да биде извршена од страна на експерти на ОН во Сирија.
Според извештајот, Русија и Кина биле против истрагата. Сириските опозициски активисти соопштија дека во нападот во Дамаск загинале повеќе од 1300 лица.
XS
SM
MD
LG