Достапни линкови

logo-print

Советот на Европа бара објаснување од Британија за Сноуден


Советот на Европа побара објаснување од Британија зошто властите наредиле весникот Гардијан да ја уништи својата компјутерска опрема. Во писмото на Советот е наведено дека таквите мерки може да имаат застрашувачки ефект врз новинарите и слободата на изразување.
Весникот ги објави наводите на Едвард Сноуден за американските тајни надзорни програми. Властите во неделата го притворија и партнерот на Глен Гринвалд, кој прв извести за наводите на Сноуден, при што му била заплената и опремата.
XS
SM
MD
LG