Достапни линкови

logo-print

ЕУ ќе ја ревидира помошта за Египет


Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската унија го осудија насилството во Египет но не одлучија да ја прекинат меѓународната помош за земјата. Шефицата за надворешна политика на Унијата Кетрин Ештон изјави дека на состанокот во Брисел било договорено да се ревидира европската помош за Египет, додавајки дека ќе се продолжи со подршката на најранливите групи во општеството. Ештон ги повика сите страни да отпочнат преговори со цел да се сопре крвопролевањето. Таа додаде дека министрите ја осудиле прекумерната употреба на сила од страна на воената власт, но и насилството од страна на дел од противниците на војската во земјата.
XS
SM
MD
LG