Достапни линкови

logo-print

Министрите од ЕУ дискутираат за Египет


Кетрин Ештон

Кетрин Ештон

Министрите за надворешни работи од земјите членки на Европската унија го започнаа состанокот за актуелната ситуација во Египет и убиствата на подржувачи на отстранетиот исмалистички претседател Мухамед Морси. Шефицата на Унијата за надворешна политика Кетрин Ештон рече дека министрите ќе разговартаат за изнаоѓање на политичко решение за кризата во земјата. Германскиот министер за надворешни работи Гуидо Вестервиле рече дека целта на средбата е да се испрати силен сигнал до Египет, додавајки дека потребни се реални очекувања за исходот од состанокот. Европската унија е најголем трговски партнер на Египет. Унијата лани одвои 5 милијарди евра помош за земјата.
XS
SM
MD
LG