Достапни линкови

logo-print

Хосни Мубарак ќе биде ослободен


Судот во Египет нареди ослободување на екс-претседателот Хосни Мубарак од затвор. Поранешниот лидер беше ослободен по обвиненијата за корупција но е соочен и со дополнителни обвинувања за наредување на убиствата на демонстранти за време на протестите во земјата во 2011 година. Мубарак отстапи од претседателската функција пред речиси две години, по што беше осуден на доживотна казна затвор. Пресудата беше ревидирана откако жалбата на 85 годишниот лидер беше прифатена.
XS
SM
MD
LG