Достапни линкови

logo-print

Пакистан ја обвини Индија за инцидент во Кашмир


Подржувачи на илегална пакистанска партија палат индиски знамиња по обвинувањата од Индија до Пакистан за убиство на цивил во Кашмир

Подржувачи на илегална пакистанска партија палат индиски знамиња по обвинувањата од Индија до Пакистан за убиство на цивил во Кашмир

Пакистанската војска ја обвинува Индија за нападот во кој загина едно лице а еден војник беше повреден во оспорениот регион Кашмир. Во соопштението на пакистанската војска се наведува дека еден капетан загинал во непровоциран ракетен напад кој бил извршен вчеравечер во северозападниот сектор Шакма, во близина на контролната линија. Станува збор за де-факто границата кој го дели хималајскиот регион во предели под контрола на Индија и Пакистан. За сега нема реакција од индиска страна. Во изминативе неколку недели се интензивираат немирите меѓу двете земји околу Кашмир.
XS
SM
MD
LG