Достапни линкови

logo-print

Забранета регистрација на политичка партија во Белорусија


Врховниот суд во Белорусија ја подржа одлуката на министерството за правда да не се дозволи регистрација на опозициска група. Претставници на политичката група Млади Демократи изјавија дека нивната жалба била одбиена денеска. Станува збор за група која се водеше како младински огранок на опозициската Обединета граѓанска партија. Министерството за правда во јуни одби да ја регистрира организацијата како политичка партија тврдејки дека имало грешки во поднесената документација.
XS
SM
MD
LG