Достапни линкови

logo-print

Пред 45 години Варшавскиот Пакт ја нападна Чехословачка


Денеска се навршуваат 45 години од инвазијата на Советскиот Сојуз врз Чехословачка.
На овој ден Војници на Советскиот сојуз и на повеќе сојузници во Варшавскиот договор извршија инвазија врз Чехословачка за да ја запрат политичката либерализација на земјата, позната како Прашка пролет.
Околу 500 000 војници ја окупираа земјата во операцијата под името „Дунав“. Притоа над 100 луѓе загинаа, а околу 500 беа ранети.


XS
SM
MD
LG