Достапни линкови

logo-print

Дамаск демантира употреба на хемиско оружје


Сириската влада ги демантира сириските опозициски активисти дека сили лојални на Претседателот Башар ал Асад користеле хемиско оружје за време на ракетен напад врз предградија на Дамаск во кој загинале десетици луѓе. На државната телевизија беше објавено дека станува збор за лага. Сириската обсерваторија за човекови права со седиште во Лондон пак ги повика експертите на ОН, кои во неделата допатуваа во Сирија, да покренат истрага за тоа кој е одговорен за ова бомбардирање со отровен гас. Според друга сириска опозициона група „Локален координативен Комитет, стотици луѓе загинале во нападот. Овој извештај во моментов не може да биде потврден. Властите и опозицијата се обвинуваат за користење хемиско оружје во речиси 30 месечната граѓанска војна.
XS
SM
MD
LG