Достапни линкови

logo-print

Самарас на средби со министрите


Грчкиот премиер Андонис Самарас одржа средба со 11 министри со кои дискутираше за обврските на секој од нив пред следната проценка што треба да ја направат меѓународните кредитори во септември. Министерот за реформи во администрацијата Киријакос Мицотакис по состанокот изјави дека се разговарало за сите отворени прашања во министерствата во однос на обврските кои секој ги има преземено, и додаде дека временската рамка за ставање на државните службеници во шемата за мобилност ќе се почитува. Претставниците на тројката меѓународни кредитори (ЕУ,ММФ и ЕЦБ) на 21 септември повторно ќе ја посетат Грција за да направат нова проценка на имплементацијата на реформите кои земјата ги презеде како обврска во замена за финанскиска помош.
XS
SM
MD
LG