Достапни линкови

logo-print

Почнува судењето на американски војник обвинет за убиство


Американскиот војник обвинет за убиство на 16 авганистански цивили минатата година денеска ќе биде изнесен пред судот на сослушување пред изрекување на казна. Се очекува судскиот процес да трае неколку дена во воена база во Вашингтон. Роберт Бејлс во 2012 година упаднал во две куќи југот на авганистанската провинција Кандахар и ги застрелал цивилите додека спиеле. Мнозинство од убиените биле жени и деца. Бејлс, кој тврди дека страда од пост-трауматско пореметување, е соочен со доживотна казна затвор.
XS
SM
MD
LG