Достапни линкови

logo-print

ОН бараат целосна соработка со експертите за хемиско оружје


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун повика на меѓународните експерти кои во Сирија испитуваат дали било употребено хемиско оружје да им биде овозможен целосен пристап до местата каде што се случиле инцидентите.
По неколкумесечни преговори, 20-член тим на ОН во неделата пристигна во Дамаск и вчера ја почна својата работа. Се очекува тие да истражат три локации, меѓу кои и едно село до северниот град Алепо.
Властите и бунтовниците се обвинуваат меѓусебно за користење на хемиско оружје.
XS
SM
MD
LG