Достапни линкови

logo-print

Уапсен главниот лидер на Муслиманското братство


Мухамед Бади

Мухамед Бади

Главниот лидер на Муслиманското братство, 70-годишниот Мухамед Бади рано изутринава бил уапсен од безбедносните сили во стан во Каиро, јавија државните медиуми во Египет. Во јули тој беше обвинет за поттикнување насилство заедно со други претставници на Братството. Нему и на неговите двајца помошници ќе им се суди на 25 август.
Во меѓувреме, генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун изрази длабока вознемиреност поради смртта на 36 поддржувачи на Муслиманското братство во затвор и го осуди убиството на 25 египетски полицајци од заседа, од страна на исламски милитанти.
XS
SM
MD
LG