Достапни линкови

logo-print

Обвинителите бараат 60 години затвор за Менинг


Обвинителите бараат воениот суд да му изрече казна затвор од 60 години на американскиот војник Бредли Менинг, за оддавање тајни воени и дипломатски документи на сајтот Викиликс.
Обвинителот Џо Мороу ја даде оваа препорака вчера за време на завршната расправа во судот во Мериленд. Тој не кажа зошто обвинителите побарале казна од 60 години кога Менинг се соочува со 90 години затвор за неговите престапи.
Адвокатот на одбраната не препорача одредена казна, но сугерира дека казната не би требало да биде поголема од 25 години, затоа што класификацијата на некои од предадените документи истекува за 25 години.
XS
SM
MD
LG