Достапни линкови

logo-print

Илјадници сиријци бегаат во Ирак


Агенцијата за бегалци на Обединетите Нации соопшти дека во изминатите денови иладници сиријски бегалци пристигнале во курдскиот регион во Ирак. Најмалку 15 илјади сиријци влегле во Ирак од вторникот до саботата, веројатно бегајки од борбите меѓу исламските милитанти и курдските сили во Сирија. Околу 2 милиона сиријци ги напуштиле своите домови поради граѓанската војна, а најголем дел од нив побарале засолниште во Јордан, Турција и Либан.
XS
SM
MD
LG