Достапни линкови

logo-print

Грчки функционер по информација во медиуми си поднесе оставка


Министерот за финансии Јанис Стурнарас

Министерот за финансии Јанис Стурнарас

Министерот за финансии Јанис Стурнарас побара оставка од претседателот на грчката агенција за приватизација Стелиос Ставридис. Причини за оставката се информациите во медиумите, дека Ставридис летал со приватен авион на бизнисменот кој од државата купи 33 од акците на државната лотарија ОПАП. Весникот „Прото тема“ вчера објави дека Ставридис минатата недела летал со приватен авион кој е во сопственост на бродосопственикот Димитрис Мелисанидис. Тој е мнозински сопственик на грчко-чешки конзорциум, кој во мај се согласи да купи 33 отсто од акциите на државната лотарија на Грција. Ставридис е втор претседател на грчката агенција за приватизација кој заминува од функцијата во последните шест месеци.
XS
SM
MD
LG