Достапни линкови

logo-print

Голем шумски пожар на хрватскиот остров Вис


На хрватскиот остров Вис вчера избувна голем шумски пожар, кај апартманската населба на островот. Гори борова шума и нискостеблести растенија. Во гаснењето се ангажирани сите пожарникари на островот, како и 13 противпожарни возила. Огнот избувнал на околу 200 метри од куќите, но засега нема место за паника, бидејќи се очекува пожарот наскоро да биде под контрола соопштија надлежните органи.
XS
SM
MD
LG