Достапни линкови

logo-print

ЕУ ќе ги преоцени своите односи со Египет


Европската унија ќе ги преоцени своите односи со Египет во следните денови, соопштија светските новински агенции. Во заедничкото соопштение на претседателот на ЕУ, Херман ван Ромпуј, и претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Барозо, ги повикуваат сите страни во Египет да покажат воздржаност и да ја спречат ескалацијата на насилството. Во соопштението е наведено дека ЕУ во следните денови итно ќе ги преразгледа своите односи со Египет и ќе приземе мерки за постигнување на овие цели. Над 750 луѓе загинаа за 4 дена во Каиро во судирите на безбедносните сили и подржувачите на соборениот претседател Мухамед Морси.
XS
SM
MD
LG