Достапни линкови

logo-print

Поплави во североисточна Кина


Најмалку 25 лица загинале во невремето и поплавите во североисточна Кина во текот на последната недела, соопштија кинеските власти. Локалните властите во провинцијата Хејлунчан соопштија дека 11 лица загинале а тројца се водат за исчезнати додека бројот на жртви во соседната провинција Чилин вчера пораснал до 14. Државната новинска агенција јавува дека поплавите во регионот се најтешки во последните неколку децении
XS
SM
MD
LG