Достапни линкови

logo-print

Туркменистанскиот претседател ќе промовира повеќепартиски совет


Претседателот на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов вози велосипед

Претседателот на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов вози велосипед

Претседателот на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов денеска изјави дека ќе се симне од лидерската позиција во владеачката партија за да промовира мултипарламентарен систем. Бердимухамедов на партиската конференција изјави дека во повеќепартиски систем „претседателот на државата не треба да биде член на ниту една партија“. Тој беше лидер на Демократската партија од 2006-тата година откако почина неговиот претходник Сапармурат Нијазов. До неодамна партијата која произлезе од советската комунистичка партија беше единстевна партија во земјата две децении.
XS
SM
MD
LG