Достапни линкови

logo-print

Најмалку 24 жртви во новите протести во Египет


Најмалку 24 лица загинале на протестите на илјадници подржувачи на отстранетиот претседател Мухамед Морси во Каиро и други градови. Медиумите јавуваат дека 11 лица загинале на централниот плоштад во Каиро, што е епциентарот на демонстрациите. Муслиманскот братство, паријата која повика на таканаречен „петок на гнев“ соопшти дека 25 лица загинале во главнито град на Египет. Се јавува за дополнителни судири меѓу безбедносните сили и демонстранти и во други населени места, вклучително и во Александрија, вториот по големина град во земјата.
XS
SM
MD
LG