Достапни линкови

logo-print

Турција не го враќа амбасадорот во Египет


Турското Министерство за надворешни работи соопшти дека нема да го врати амбасадорот во Египет, кој пред неколку дена беше отповикан на консултации. Египет и Турција во вторникот соопштија дека ги повлекуваат амбасадорите заради консултации, еден ден пред судирите меѓу силите за безбедност и приврзаниците на соборениот египетски претседател Мохамед Морси. Владата во Анкара неколку пати остро ги критикуваше египетските воени власти поради соборувањето на Морси.
XS
SM
MD
LG