Достапни линкови

logo-print

Големи поплави во источниот дел на Русија


Поплави во регионот Амур, Русија

Поплави во регионот Амур, Русија

Над 14 илјади луѓе биле евакуирани од 113 населени места на рускиот далечен исток поради големите поплави. Според руското министерство за вонредни ситуации, околу 5 илјади куќи биле оштетени од поплавите во последнава недела. Нивото на реката Амур, кај градот Кабаровск, се заголемило за 6 метри. Министертвото за одбрана испратило дополнителни војници, опрема и медицински персонал во поплавените региони.
XS
SM
MD
LG