Достапни линкови

logo-print

Израел екстрадираше обвинет за Сребреница


Масовна гробница во Сребреница

Масовна гробница во Сребреница

Израел екстрадираше израелсаки државјанин со српско потекло во Босна по обвиненија за геноцид. Израелското министерство за правда соопшти дека Александар Цветковиќ е прв израелски државјанин кој е екстрадиран по обвиненија за геноцид. Босанските обвинители велат дека Цветковиќ бил член на група која учествувала во масакрот во Сребреница во 1995 година кога беа заклани 8,000 мажи и момчиња од муслиманска вероисповест. Станува збор за најмасовното убиство во Европа по Втората светска војна.
XS
SM
MD
LG