Достапни линкови

logo-print

Најава за формирање на нова политичка партија во Грузија


Поранешниот претседател на грузиската централна изборна комисија Зураб Харатишвили изјави дека се повлекува од должноста со цел да формира политичка партија. Тој изјави дека програмата на новата партија ќе биде објавена на 20 август. Харатишвили смета дека медиумските шпекулации за негова кандидатура на претстојните претседателски избори се претерани, додавајки дека за сега нема донесено таква одлука. Претседателските кандидати имаат рок до 7 септември да ги поднесат документи со кои ќе ја официјализираат кандидатурата.
XS
SM
MD
LG