Достапни линкови

logo-print

Ердоган бара итна седница на Советот за Безбедност за Египет


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган повторно го повика Советот за Безбедност на Обединетите Нации да одржи итна седница за состојбата во Египет. Ердоган изјави дека оние кои ке останат тивки за масакрот се виновни колку и оние кои го направиле.
Министерството за здравство на Египет претходно соопшти дека над 420 луѓе биле убиени и околу 3.500 илјади ранети во насилствата што го зафатија Египет откако безбедносните сили ги растурија протестните кампови во Каиро на приврзаниците на соборениот претседател Мухамад Морси.
XS
SM
MD
LG